بازرسی و تعیین معیار مصرف انرژی

epc-visual2

با توجه به قیمت فرآورده­های نفتی در داخل کشور و یارانه پرداختی دولت و همچنین محدودیت منابع فسیلی، رشد بالای مصرف سالانه انواع انرژی در ایران، عدم کارآئی فنی و اقتصادی مصرف انرژی، امکان صادرات فرآورده‌های نفتی در صورت صرفه­جوئی واحدهای تولیدی و هدر رفتن انرژی در فرآیندهای مصرف و مشکلات فزاینده زیست محیطی ناشی از آن، ضرورت مدیریت مصرف انرژی و بالا بردن بازده و بهره­وری انرژی را بیش از پیش آشکار ساخته است.

همچنین در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه­ها، اعمال راه­کارهای بهینه­سازی مصرف انرژی، پژوهش و بکارگیری دانش علمی در صنایع از یک انتخاب به یک ضرورت تبدیل شده است.

دستیابی به اصلاح در جنبه کمی الگوی مصرف مستلزم دور اندیشی، دقت و بهره­­برداری به قدر ضرورت از منابع می­باشد. به بیانی دیگر تحقق اصلاح در الگوی مصرف از جنبه کمی با ایجاد تغییر لازم در عادات و رفتار مصرفی منابع نهفته است.

IMAGE634043597597031250

اصلاح کیفی در الگوی مصرف دارای ابعاد پیچیده­تری است که نه تنها حاوی ضرورت تغییر رفتار مصرف بلکه مستلزم ایجاد تغییر در مصرف منابع در فرآیند تولید، ذخیره و توزیع کالاهاست. این نوع اصلاح در الگوی مصرف می­طلبد که آموزش عالی، برنامه­ریزی و سیاست­گذاری و رفتار مصرف­کنندگان در جامعه، بر اساس اطلاعات علمی معتبر و فناوری مناسب و مرتبط هماهنگ شود. این جنبه از اصلاح در الگوی مصرف، صرفه­جویی­های کلان بالا دستی و پایین دستی در هر یک از بخش­­های تولید و مصرف اقتصاد کشور را ممکن می­کند.

به منظور انتقال دانش علمی و فنی به صنعت و اصلاح الگوی مصرف منابع انرژی، ایده تأسیس واحد بازرسی فنی معیار مصرف انرژی شرکت سیماشهرآزما در سال ۱۳۸۹ مطرح و در تاریخ ۰۹/۱۱/۱۳۹۱ شرکت مفتخر به اخذ گواهینامه سازمان ملی استاندارد ایران گردیده است.

هدف ما ارائه خدمات حرفه­ای مشاوره، بازرسی و تعیین معیار مصرف انرژی با یک رویکرد ملی و عام المنفعه و به منظور اعمال صرفه­جوئی، منطقی کردن مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست در تجهیزات، فرآیندها و سیستم­های مصرف­کننده انرژی در راستای افزایش بهره­وری، تولید و کیفیت صنعت می­باشد.

images (1)

خدمات قابل ارائه توسط این واحد بازرسی به شرح ذیل می­باشد:

  1. آموزش و فرهنگ سازی، برگزاری سمینارهای تخصصی انرژی
  2. بازرسی و تعیین معیار مصرف انرژی و ارائه گواهینامه انطباق بر اساس استاندارد ملی ایران
  3. مشاوره و پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی بر اساس استاندارد ۵۰۰۰۱
  4. ارزیابی، ممیزی، بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی